Co je alopecie a jaké jsou její příčiny, vysvětluje Roman Zástěra – SMP Clinic Praha

Název tohoto onemocnění je v poslední době znám mnohem většímu množství lidí kvůli nechvalně známému incidentu týkající se americké herečky Jady Pinkett Smith. Kdo se s ním však nesetkal zblízka, nebude nejspíš mít povědomí o skutečné povaze choroby a jejích příčinách, stejně jako o případných možnostech léčby či kompenzace. Níže tedy nabízíme stručného průvodce základními fakty týkajícími se tohoto tématu, neboť máme za to, že je třeba v této oblasti šířit osvětu a vyvracet různé pověry, říká Roman Zástěra z prestižní SMP Clinic.

Povaha alopecie

Tato nemoc je svou povahou autoimunitní, patří tedy do skupiny značně komplikovaných a nevypočitatelných poruch. Způsobuje vypadávání vlasů buď lokálně anebo po celé ploše hlavy, přičemž množství vypadaných vlasů se u každého člověka liší, stejně jako potenciál obnovy vlasového porostu. Člověk, který trpí alopecií, může mít vlasy ztenčené a oslabené, postupně se ztrácející, ale také může ztrácet velká ložiska vlasů naráz – tato forma častěji postihuje ženy. Bohužel se toto onemocnění neomezuje jen na dospělé, ale postihuje i děti. Nemocný přitom může ztrácet i obočí, řasy a ochlupení.

Příčiny a následky

Jak bylo již zmíněno výše, jedná se o autoimunitní onemocnění, které může nabývat rozličných forem. Naše imunita nás standardně chrání před škodlivými viry a bakteriemi, v případě porušené funkce imunitního systému však začne napadat i součásti organismu, které nám nijak neškodí. V případě alopecie jsou to vlasové folikuly, které následně odumírají a nutným důsledkem je postupná či náhlá ztráta vlasů nebo jiného ochlupení. Za příčiny se také považují některá další onemocnění jako například diabetes, dále hormonální problémy, stres, genetika, chronické obtíže vrozené i získané a další.

Možnosti řešení

Na alopecii neexistuje konkrétní osvědčený lék, který by problém zcela vyřešil. Pokud se jedná o padání vlasů přidružené k jiné chorobě, může se stav upravit následkem léčby této nemoci, avšak také nemusí. Někdy se k léčbě používají kortikosteroidy či imunoléčba nebo jiné prostředky na podporu růstu vlasů. Často je však důležitější, aby pacient celý problém vnitřně přijal a přistupoval k věci pozitivně, neboť toto onemocnění je velmi náročné také psychicky. Pak tedy nastupuje odborná pomoc terapeutická nebo estetická – tetování vlasů, která může pomoci odstranit zbytečný stres, pomoci mohou také změny ke zdravějšímu životnímu stylu.

Ohrožení lidé a statistiky

Mezi ohrožené skupiny patří ženy, muži i děti všeho věku. Alopecie se může projevit kdykoli v průběhu života a může způsobit buď dlouhodobé problémy anebo třeba jen jednorázovou ztrátu vlasů s následnou obnovou. Zatím nebylo potvrzeno, že by se jednalo o nemoc, která se zcela jistě dědí z rodiče na dítě. Podle průzkumů postihuje asi 0,2 procenta z celkové populace ve svých různých variacích. 

Rychlá pomoc díky mikropigmentaci vlasů

Řešení problému s vypadáváním, řídnutím, částečnou nebo úplnou ztrátou vlasů je SMP mikropigmentace vlasů, nebo-li tetování vlasů. Opticky dodá vzhled čerstvě střižených vlasů nebo dokonale prohustí Váš stávající vlasový porost. Svěřte se do rukou odborníků ze SMP Clinic Praha a SMP Clinic Tábor a objednejte se na bezplatnou nezávaznou konzultaci.

Více ukázek mikropigmentace vlasů najdete na: www.smpclinic.cz