Jak odpuzovat klíšťata? Tuto otázku si kladou téměř všichni milovníci přírody, kteří si nebezpečí uvědomují. Rádi trávíme čas venku, u jezera, na louce, v lese, a přestože je to velmi zdravá forma aktivity, je bohužel spojena s rizikem přisátí klíštěte, které může skončit nepříjemným onemocněním. Podívejte se, jak zaplašit klíšťata, abyste si naplno užili volný čas v lůně přírody.
Klíšťata jsou pavoukovci, kteří jsou seskupeni do tří čeledí. Dosud bylo popsáno až 900 druhů. Napadají lidi i zvířata, když teplota vzduchu přesáhne 4 stupně C. Poté, co se nám dostanou na kůži, do ní rýpou nůžkovými chelicerami.
Klíšťata jsou přenašečem mnoha nebezpečných nemocí, které se po přisátí mohou přenést na lidi i zvířata. Lymeská borelióza je nejčastějším onemocněním přenášeným klíšťaty . Nejčastěji nás nakazí klíšťové nymfy, tedy malí jedinci, kteří jsou sotva postřehnutelní na naší kůži nebo v srsti našich mazlíčků. Díky tomu mohou na naší kůži žít déle a přenášet na nás nebezpečné bacily.
Kousnutí klíštěte není bolestivé, často si ani neuvědomujeme, že máme na kůži nechtěného nájemníka. Zjistíme to až po důkladném vyšetření těla nebo když se na kůži začne objevovat erytém.
Jak odpuzovat klíšťata?
Bezbolestné kousání a malá velikost klíšťat znamená, že pokud chceme trávit čas bezpečně v přírodě, měli bychom proti těmto pavoukovcům používat různé způsoby ochrany. Naštěstí jich je několik. Nejoblíbenější jsou spreje, tekutiny a krémy dostupné v obchodech a drogeriích – tzv. repelenty – které se aplikují na tělo a oblečení. Jejich úkolem je odpuzovat klíšťata. Je však třeba připomenout, že jde o chemikálie, kterým není lhostejné naše zdraví. To však neznamená, že jsme odsouzeni buď k chemoterapii, nebo k riziku lymské infekce.
Proti klíšťatům se můžeme chránit i zcela přirozeným způsobem a celkem účinně. Osvědčeným způsobem odpuzování klíšťat jsou bylinky jako: sušená levandule, šalvěj, máta peprná, rozmarýn, tymián, meduňka, pelargónie a eukalyptus. Z těchto bylinek si můžeme připravit domácí sprej na klíšťata. Vybranou bylinku nebo jejich směs stačí spařit v malém množství vroucí vody, nechat vychladnout, poté nalít do atomizéru a tímto přípravkem postříkat tělo. Do bylinkové mlhy se také vyplatí přidat citronovou šťávu, protože klíšťata nesnesou vůni tohoto ovoce. Tuto mlhu mohou používat dospělí i děti. U světlého oblečení je však třeba dávat pozor, protože některé bylinky na něm mohou zanechat tmavé skvrny.
Dalším přírodním domácím lékem na repelenty klíšťat jsou éterické oleje. Nejúčinnější v boji proti klíšťatům jsou oleje z hřebíčku, citronely, tea tree, pačuli, tymiánu, šalvěje, citronové trávy, máty peprné a sladkých mandlí. Jak je používat? Smíchejte pět kapek vybraného oleje s 50 ml rostlinného oleje a naneste na pokožku. Tea tree olej není nutné kombinovat s rostlinným olejem. Kroupy, ořechy, semínka, fazole, špenát a játra zajistí dodatečnou ochranu proti klíšťatům. Jsou to produkty bohaté na vitamín B, které mění složení našeho potu a klíšťata se od nás drží dál. Cistus a česnek fungují podobně.
Při jaké teplotě klíšťata umírají?
Dobrým způsobem, jak se vyhnout kontaktu s klíšťaty, je také výběr termínů setkání s přírodou. Stojí za to připomenout, že klíšťata nemají rádi extrémně vysoké a nízké teploty. Nejaktivnější jsou na jaře a v létě ráno a pozdě odpoledne. Pokud se tedy kolem poledne vydáme na procházku na louku, les nebo jezero, minimalizujeme riziko kousnutí klíštětem. Kromě toho je nejlepší chodit uprostřed cest a vyhýbat se přímému kontaktu s trávami a keři u cest, kde se shromažďují klíšťata a čekají na nás.
Aktivita klíšťat začíná, když půda začíná dosahovat teploty 5-7 stupňů Celsia, v Polsku k tomu obvykle na přelomu března a dubna. Nejlépe se cítí v teplotách, které u nás panují v květnu a červnu i v září a říjnu. Právě tehdy je riziko přivedení černého pasažéra z procházky nejvyšší, což potvrzují epidemická data související s diagnózou lymské boreliózy. Vajíčka a larvy klíšťat hynou, když teplota klesne pod -7 stupňů C.