Nová média nás každý den zaplavují obrovským množstvím informací. Ne všechny jsou však ověřené. Ne každý web bude také důvěryhodným zdrojem. Jak tedy můžeme identifikovat dezinformace a ověřit informace nalezené online?
Co je to dezinformace?
Dezinformace je záměrné zveřejnění nebo sdílení nepravdivých nebo zavádějících informací. Mezi její cíle patří ovlivňování veřejného mínění a manipulace s publikem. Dezinformace proto mohou být hrozbou pro lidi, kteří implicitně věří každé informaci, kterou slyší. Jak se tedy chránit před nebezpečným vlivem dezinformací?
Princip omezené důvěry
Klíčem k úspěchu bude především princip omezené důvěry. O čem to je? Jde o to, nevěřit každé zprávě, kterou slyšíte nebo čtete. V dnešním světě nová i tradiční média zuřivě bojují o pozornost publika. Nejchytlavější jsou však skandální informace – ty přitahují pozornost příjemců nejrychleji. Ne každý ale ví, že ne všechny jsou pravdivé a spolehlivě ověřené. Neberte tedy všechny informace, zejména ty, které najdete na internetu, vážně. Než jim uvěříte a předáte je dál, ověřte si jejich pravdivost.
Jak ověřit informace nalezené na internetu?
Zajímá vás, jak si můžete ověřit pravdivost informací nalezených na internetu? Zde je několik užitečných tipů, jak ověřit online informace:
Ověřte zdroj, ze kterého informace pocházejí
Nejprve zkontrolujte zdroj informací. V první řadě věnujte pozornost specifičnosti webových stránek. Pokud informace pocházejí například z webové stránky s drby, nepřikládejte jí takovou důležitost jako zprávě zveřejněné na vládní webové stránce. Klasifikujte informace podle původu – nespadnete tak do pasti dezinformací. Pamatujte také, že všichni jsme lidé a chyby se mohou stát i seriózním institucím a stranám, které je zastupují. Z tohoto důvodu se okamžitě nepřipojujte ke zprávám, které čtete, a aplikujte výše zmíněný princip omezené důvěry.
Zkontrolujte, kdo je osobou, která informace zveřejňuje
Stejně důležité jako ověření zdroje je ověření autora textu. Kdokoli může přispívat online. Za anonymním vstupem tedy může stát jak odborník, tak i dítě, které se ve volném čase nudilo. Než uvěříte informacím, které čtete, zkontrolujte, kdo text napsal. Co o něm víš? Najdete o tom něco? Nebo možná osoba, za kterou se vydávají, ve skutečnosti neexistuje? Ověřte si to a důvěřujte těm, kteří jsou v daném oboru opravdu specialisty – budou mít největší znalosti na konkrétní téma.
Nespokojte se s jedním zdrojem informací
Chcete se ujistit, že informace, které najdete, jsou pravdivé? Pak je zkontrolujte z několika zdrojů. Místo toho, abyste o daném fenoménu četli pouze na jednom webu, využijte více portálů, které o něm píší. Získáte tak větší jistotu, že máte co do činění se skutečnými informacemi. Zvláště cenné v tomto případě budou stránky věnované jednomu tématu – často jsou autory na nich publikovaných hesel specialisté.
Věnujte pozornost datu zveřejnění informací
Velmi důležité je také ověřit, kdy přesně byla informace zveřejněna. Může se ukázat, že pocházejí například z loňského roku, a tudíž již nejsou platné. Při hledání informací na webu nechovejte impulzivně – spěch vás může snadno ztratit.
Ověřte jazykovou správnost publikovaného obsahu
Je důležité vědět, že ne veškerý obsah, který vidíte online, tvoří lidé. Některé z nich produkují roboti a umělá inteligence. I když jsou v některých případech užitečné, mohou způsobit mnoho zmatků v souvislosti se spolehlivostí informací. Jak tedy ověřit, zda máme co do činění s textem napsaným botem nebo AI? Zkontrolujte, zda je obsah konzistentní a gramaticky správný. Automatizovaný obsah se většinou řídí anglickou gramatikou, což může v polštině znít nepřirozeně. Dbejte proto na znění textů a jejich správnost.
Důvěřuj ale prověřuj
Digitální svět nám dává spoustu příležitostí. Jsou nesmírně cenné, ale také představují mnohá rizika. Mezi nebezpečí patří dezinformace, které nás mohou uvést v omyl a manipulovat s naším chováním. Než nějaké informaci uvěříte a učiníte konkrétní, „doporučenou“ akci, ověřte si, zda je pravdivá. Důvěřuj, ale prověřuj – tento přístup je klíčem ke klidné mysli a rozumnému, promyšlenému jednání.